Łapacz snów i jego magiczne właściwości

Łapacz snów jest amuletem używanym niegdyś przez niektóre plemiona Indian, którzy zamieszkiwali teren Ameryki Północnej. Łapacz składa się z kilku elementów. Jednym z nich jest okrąg, który był wykonywany z drewnianego giętkiego elementu drzewa. W ten okrąg wpleciony był rzemień, który tworzył spiralną, zwężającą się sieć w środku okręgu. Amulet ozdabiany był przez Indian naturalnymi piórami i paciorkami. Tym dodatkom Indianie przypisywali magiczne właściwości. Łapacze snów były zwykle wieszane nad miejscem do spania lub przy wejściu do indiańskiego domostwa. Niektóre wierzenia plemion Indian z Ameryki Północnej głosiły, że pojawiające się sny, które nawiedzały śpiących domowników, musiały przedostać się przez ten amulet, a jego gęsta sieć miała przepuszczać jedynie pozytywne obrazy, a zatrzymywać tzw. nocne koszmary. Koszmary ginęły wraz z pojawiającymi się pierwszymi promieniami słońca. Taki zły sen miał złapać się w sieć i spływać po piórach, nie dostając się tym samym marzeń sennych domowników.

Łapacz snów w dzisiejszych czasach 

Łapacz snów jest do chwili obecnej bardzo popularną ozdobą, którą można wykonać na wiele sposobów. Cierpliwe osoby chętnie robią łapacz snów przeplatając nić w okręgu szydełkiem, albo mocując w okręgu ręcznie robioną serwetkę. Możliwość zaopatrzenia się w liczne drobiazgi do ozdabiania jak sztuczne kolorowe pióra, koraliki, zaciski, kordonki, tasiemki i drewniane lub metalowe obręcze sprawia, że łapacze snów mogą wyglądać zupełnie inaczej jak te używane przez Indian. Mogą być wykonane w rozmaitych stylach i kolorach. Łapacz snów do tej pory często zdobi wnętrza. Amulety te sprzedawane są także w sklepach z pamiątkami, albo z ręcznie wykonanymi ozdobami.

Pierwszy łapacz 

Ciekawym pomysłem na samodzielne wykonanie pierwszego łapacza snów jest kupienie gotowego zestawu DIY. W takim zestawie znajdują się wszystkie potrzebne elementy i w odpowiednich ilościach, aby wykonać ręcznie swoją pierwszą ozdobę w tym stylu. Stworzenie łapacza snów dzięki instrukcji dołączonej do zestawu pozwoli nabrać przede wszystkim wprawy i zachęcić do dalszego eksperymentowania z rękodziełem.

777777777
Contact us!