Rynek nieruchomości – mieszkania wtórne w I i II kwartale 2018 roku

W tym roku na rynku nieruchomości można zauważyć spore zainteresowanie. Wielu Polaków kupuje mieszkania, gdyż w ten sposób chce zainwestować. Ponieważ jednak zainteresowanie jest spore, popyt wzrasta, to ceny nie będą już takie atrakcyjne. Każdy, kto myśli, że za metr kwadratowy uda się uzyskać cenę o 10 procent większą od tej, którą się wydało, może się rozczarować. Chociaż na rynku nieruchomości słowo „bańka” jest unikane, to jednak trzeba się z tym liczyć. Takie zainteresowanie mieszalniami dotyczy nie tylko rynku pierwotnego, ale również i wtórnego. Według statystyk Narodowego Banku Polskiego Polacy w pierwszym kwartale 2018 roku wydali na mieszkania ponad 5 milionów złotych. Jest to tylko część kwoty, ponieważ dane te pochodzą jedynie z największych miast, a przecież mieszkania sprzedawane i kupowane są na terenie całego kraju. W związku z tym można się domyślić, że kwota ta będzie w rzeczywistości znacznie wyższa. W przypadku osób, które kupują mieszkania za gotówkę, swoimi oszczędnościami, można mówić, o inwestycji w nieruchomość. W takim przypadku mieszkanie nie jest potrzebne do zamieszkania, ale ma stanowić lokatę oszczędności. Maszyna poszła w ruch, im więcej ludzi jest zainteresowanych kupnem mieszkania, tym ceny bardziej wzrastają, ponieważ właściciele nieruchomości, agencje nieruchomości oraz deweloperzy widzą w tej całej sytuacji możliwość szybszego i większego zysku.

Jaka była sytuacja na rynku wtórnym w 2018?

Ponieważ ceny nieruchomości rosną, więc koszt mieszkania na rynku pierwotnym będzie naprawdę wysoki. Nie ma zatem się co dziwić, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się mieszkania i lokale na rynku wtórnym. Kilkunastu, a nawet kilkudziesięcioletnie mieszkanie jest nadal wiele warte i atrakcyjne, a w takim przypadku cena za metr kwadratowy będzie nieco niższa, niż w przypadku podobnego lokalu na rynku pierwotnym.

Ceny za metr kwadratowy nie są jednolite i stałe. Na taki koszt wpływ ma wiele czynników, dlatego właśnie poszukując takiego mieszkania na rynku wtórnym, należy brać to pod uwagę. W przypadku nieruchomości to im mniejszy lokal, tym wyższa może być cena za metr kwadratowy. Chociaż prawda jest taka, że na to wpływa nie tylko wielkość mieszkania, ale również to, w jakim znajduje się mieście, dzielnicy, a nawet na jakiej ulicy. Wszystkie te czynniki odgrywają ważną rolę w ustaleniu kosztów wynajmu lub sprzedaży lokalu. Na podstawie zebranych danych można wywnioskować, jak ukształtowało się zainteresowanie oraz sprzedaż mieszkań w poszczególnych miastach na terenie całego kraju.

Pierwsze porównanie, z jakim można się spotkać to sprawdzenie różnicy cen za metr kwadratowy. Dokładnie sprawdzono jaka była różnica pomiędzy czteropokojowym mieszkaniem, a kawalerką. Największe różnice w tych cenach występowały w Krakowie, a także w Gdańsku oraz na terenie Gdyni. Rozbieżność ta była dość spora, bo około 3 tysiące złotych za metr kwadratowy nieruchomości. Natomiast na terenie Wrocławia oraz stolicy taka różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami powierzchni lokalu wyniosła jedynie około 2,7 tysiąca za metr kwadratowy. Na terenie pozostałych miast ta różnica w cenie była jeszcze niższa i zróżnicowana. Chociaż można by się spodziewać, że ceny mieszkań, zarówno kawalerek, jak i nieco większych lokali, najwyższe będą w stolicy. Tymczasem Warszawa w tych statystykach uplasowała się dopiero na drugim miejscu, jeśli chodzi o te różnice cenowe. Ponieważ zainteresowanie mieszkaniami wzrosło w tym roku, to w każdym mieście można było zaobserwować wzrost ceny z metr kwadratowy mieszkania. Nie ma się temu co dziwić, skoro jest popyt to i cena wzrasta.

Cena za metr kwadratowy użalenia się od stanu mieszkania

Statystki obejmują również porównanie sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym, pod względem ich stanu fizycznego. Jeśli chodzi o stan mieszkań, to w przypadku naszego rynku wtórnego są one określane jako dobre, a nawet bardzo dobre. Według danych statycznych w takim stanie mamy około 75,5% mieszkań. Wpływ na cenę ma stan mieszania, a więc zależeć ona będzie od tego, czy mieszkanie jest do remontu, czy wymaga jedynie kosmetycznych zmian i odświeżenia. Cena za metr kwadratowy uzależniana jest również od tego, czy mieszkanie nadaje się od razu do zamieszkania i w jakim jest fizycznym stanie. W I kwartale 2018 roku najwięcej mieszkań do remontu było na terenie Częstochowy oraz Łodzi, a najmniej w Toruniu i Opolu.

Jak wyglądają ceny mieszkań w zależności od ich stanu?

Najczęściej na rynku nieruchomości w przypadku mieszkań wtórnych można znaleźć mieszkania wymagające remontu lub takie już gotowe do zamieszkania. Dotyczy to nie tylko tych nieruchomości pod wynajem, ale również tych przygotowanych do sprzedaży. Cena za metr kwadratowy zatem będzie różniła się w zależności od stanu całego lokalu. Nadal jednak duży wpływ na cenę za metr kwadratowy ma miasto oraz dzielnica, w której się ono znajduje. Dlatego właśnie dane statycznie z I i z II kwartału 2018 roku uwzględniają stan mieszkania w poszczególnych miastach. Najwięcej mieszkań wymagających remontu można znaleźć na terenie Częstochowy, gdzie jest ich około 24,5 procent. Natomiast najmniej mieszkań do remontu w II kwartale znaleźć można było w Bielsku-Białej, gdzie było ich zaledwie 5,7 procent.

Sporym zainteresowaniem cieszą się również mieszkania, które są już gotowe do zamieszkania lub też wymagają jedynie niewielkich zmian. Najwięcej nieruchomości o bardzo wysokim standardzie znajduje się na terenie Wrocławia oraz w Szczecinie i w Gorzowie Wielkopolskim. Co ciekawe, takich mieszkań na rynku wtórnym nie ma w takich miastach jak Bydgoszcz, Opole i Bielsko-Biała.

Mimo iż ceny nieruchomości na rynku wtórnym w roku 2018 w porównaniu do roku 2017 są wyższe, to jednak nadal takie mieszkania cieszą się sporym zainteresowaniem. Jest to jeden z czynników, który spowodował wzrost cen za metr kwadratowy. Należy jednak pamiętać o tym, że na ceny mieszkań na rynku wtórnym wpływ ma wiele czynników. Nie bez znaczenia bowiem jest to, w jakim mieście i w jakiej jego części, znajduje się budynek z mieszkaniem. Co więcej, liczy się nie tylko lokalizacja, ale i stan mieszkania. Dlatego właśnie porównując ceny za metr kwadratowy mieszkań, znajdziemy spore różnice w całkowitym koszcie nieruchomości. Ponieważ zainteresowanie nieruchomościami na rynku wtórnym nie maleje, to można spodziewać się dalszych wzrostów cen.