Skąd biorą się podwyżki cen paliw?

Co powoduje, że ceny paliw ciągle się zmieniają? Skąd biorą się podwyżki cen paliw?

Coraz więcej osób przemieszcza się samochodami, które systematycznie należy tankować odpowiednim paliwem. Wymaga to regularnego odwiedzania stacji benzynowej, co powoduje, że nie da się nie zauważyć, iż ceny paliw nieustannie się zmieniają. Najczęściej koszt tankowania samochodu wzrasta. Nawet jeśli litr paliwa podrożeje jedynie o kilka groszy, to jednak na zatankowaniu pełnego baku jest to już dość spora kwota pieniędzy. W takiej sytuacji naturalnie nasuwa się pytanie. Skąd biorą się podwyżki cen paliw i od czego to zależy?

Od czego zależą podwyżki cen paliw?

W przypadku ceny paliwa nie jest winien rząd, ani obecny ani ten poprzedni, a światowy rynek. Wszystko przez sankcje, które nakładane są przez Stany Zjednoczone na kraje, takie jak Iran, gdzie wydobywana jest ropa. Takie działania polityczne sprawiają, że ceny paliw na światowych rynkach rosną, co nie omija również Polski. Tak na przykład w maju tego roku na londyńskiej giełdzie cena za baryłkę ropy wzrosła o 0,69 procent.

Nie bez znaczenia będzie również to, że na całym świecie mamy tylko kilka miejsc, w których wydobywana jest ropa, którą zamieniamy na paliwa do samochodów i innych pojazdów mechanicznych. Co więcej, są złoża, które powoli już się wyczerpują, jak chociażby to w Wenezueli. Na ten kraj Stany Zjednoczone również rozważają nałożenie sankcji. Tego rodzaju działania geopolityczne mają największy wpływ na ceny paliw w naszym kraju. Według informacji podanej przez Adama Czyżewskiego, głównego ekonomistę PKN Orlen, wpływ na podwyższenie cen paliw przed wakacjami w tym roku miało również zerwanie porozumienia nuklearnego, które było pomiędzy Iranem, a Stanami Zjednoczonymi. W tym wypadku zastosowano tak zwaną „premię strachu”.

Polska na tle Europy nie wypada tak źle

Udając się na stację benzynową, w większości przypadków za litr Pb 95 musimy zapłacić ponad 5 złotych. Zarabiając najniższą krajową i jeżdżąc samochodem codziennie, to taki koszt jest dla domowego budżetu bardzo obciążający. Nie mniej jednak na tle pozostałych krajów europejskich, to cena paliwa u nas nie jest aż taka wysoka. Chociaż mamy jedne z najniższych cen za paliwo, to jednak znajdują się jeszcze inne miejsca, w których można kupić tańsze paliwo. Rumunia, Turcja, a także Kosowo oraz Bułgaria, to właśnie tam ceny za litr paliwa są niższe niż te w naszym kraju.

Najczęściej ceny wszystkich paliw podnoszone są w okresie wakacyjnym. W tym roku kierowcy w tych miesiącach musieli liczyć się z tym, że za paliwo Pb 95 zapłacić trzeba było do 5,15 zł za litr, paliwo Pb 98 do 5,45 zł za litr, a oleju napędowego do 5,10 zł za litr. Co więcej, na stacjach benzynowych znajdujących się na autostradach ceny za benzynę mogły przekroczyć nawet barierę 6 złotych za litr paliwa. Nic zatem dziwnego, że wielu kierowców poszukuje stacji, na których możliwe jest zatankowania po jak najniższej cenie. O ile w przypadku zatankowania kilku litrów paliwa nie ma to aż takiego znaczenia, o tyle w przypadku zatankowania prawie pustego baku, przy wyższej cenie za litr, będzie znacznie bardziej kosztowne.

Nie mniej jednak, kiedy ceny paliwa idą w górę, to wzrasta nie tylko obciążenie domowego budżetu wynikające z tankowania samochodu. W takim wypadku często podnoszone są koszty usług, zwłaszcza tych związanych z transportem, rosną także ceny produktów. Jednym słowem cena paliwa ma bezpośredni wpływ na wiele aspektów codziennego życia. Podwyżki kosztów benzyny pośrednio dotykają nie tylko osób posiadających i korzystających z samochodów.

Czy można coś zrobić, by obniżyć ceny paliw?

Mimo iż Polski rząd nie ma wpływu na ceny paliw, ponieważ jak wspomniano powyżej, ceny te uzależnione są od światowego rynku. Konkretnie uzależnione są one również od porozumień i sankcji pomiędzy krajami posiadającymi złoża ropy naftowej i Stanami Zjednoczonymi. Co więcej, bardzo często podwyżki te są związane z reakcją na to, co dzieje się na świecie, zwłaszcza w tych regionach ze złożami ropy naftowej, która zamieniana jest na potrzebne paliwo. Nie mniej jednak jest jeden sposób na to, by obniżyć ceny paliw, ale jest to sposób, z którego jeszcze żaden rząd nie skorzystał. Jedynym rozwiązaniem byłoby obniżenie podatku VAT na paliwo, a także kosztów związanych z akcyzą. Takie działanie miałoby bezpośredni wpływ na cenę za litr paliwa. Chociaż rząd może mieć spory wpływ na ceny paliwa, to jednak wcale do tego nie dąży. Co więcej, niedawno powstała ustawa dotycząca biopaliw, z którą również będą wiązały się podwyżki cen za litr benzyny. Chociaż trafiła już ona do RM, to jednak chwilowo nie musi jeszcze spodziewać się podwyżek z nią związanych.

Chociaż ceny paliw często uzależnione są od międzynarodowej sytuacji, zwłaszcza konfliktów i napięć między poszczególnymi państwami, to jednak ceny paliw nie tylko rosną. Czasami można zaobserwować spadek ceny za litr benzyny. Można zatem powiedzieć, że ta cena jest płynna, i bardzo często ulega zmianie, nawet w przeciągu kilku dni.

Ponieważ ropa naftowa wydobywana jest tylko w kilku miejscach na świecie, to wpływ na jej ceny mają właśnie te kraje, w których jest ona wydobywana. Według Andrzeja Szczęśniaka w roku 2014 za baryłkę ropy naftowej trzeba było zapłacić 110 dolarów, ale już w 2016 cena ta bardzo mocno spadła, aż do 29 dolarów. Takie działanie sprawiło, że na rynku pojawiło się bardzo dużo ropy, co wpłynęło na obniżenie cen paliwa. Dlatego właśnie pomiędzy Rosją a Arabią Saudyjską, dwoma bogatymi krajami zajmującymi się wydobywaniem ropy naftowej na swoim terenie, nawiązała się zmowa cenowa. Była to największa w historii zmowa związana z cenami za ropę naftową, a cała sytuacja nazywana jest OPEC Plus. Rosja oraz Arabia Saudyjska to dwaj najwięksi eksporterzy ropy na całym świecie, dlatego w tym czasie manipulowali oni ilością wydobywanej ropy. Takie działanie sprawiło, że cena za baryłkę z 29 dolarów szybko wzrosła do 60 dolarów.

Jednym słowem za kosztami i wzrostem ceny paliw nie zawsze stoi, tylko i wyłącznie rząd. Na cenę za litr paliwa wpływ ma sytuacja na światowym rynku, a także konflikty międzynarodowe oraz wszelkie nieporozumienia. Zatem by być w miarę na bieżąco i przewidywać ewentualne zmiany w cenach paliw, warto śledzić sytuację na całym świecie, a w szczególności w krajach, które na swoim terenie mają złoża ropy naftowej. Dzięki temu, chociaż częściowo będziemy w stanie przygotować się na ewentualne zwiększenie kosztów tankowania samochodu.