Wciąż rosnący popyt na usługi medycyny estetycznej

Jeszcze wcale nie tak dawno temu o „zatrzymaniu młodości na dłużej” mogły pomarzyć w zasadzie głównie osoby najbardziej majętne. Nawet samo pojęcie medycyny estetycznej nie było zbyt dobrze znane, a do tego jeśli już, to kojarzono je w dużej mierze z nieudanymi zabiegami, które niestety swego czasu nie były wcale rzadkością. Jak sytuacja wygląda obecnie? Zdecydowanie inaczej!

Mnóstwo bezpiecznych i coraz tańszych zabiegów

Szacuje się, że mniej więcej od 2013 roku popularność zabiegów medycyny estetycznej na całym świecie rośnie o około 8% każdego roku. Pod tym względem Polska wydaje się prawdziwym liderem, gdyż różne badania statystyczne pokazują, że u nas wzrost ten utrzymuje się nawet na poziomie 15%!. Co takiego sprawia, że tak chętnie sięgamy po tego typu zabiegi?

Cóż, przede wszystkim dlatego, że po prostu możemy. Kosztujące niegdyś fortunę, były dostępne dla wąskiej grupy ludzi. Obecnie nawet wiele salonów kosmetycznych oferuje różnego rodzaju drobne zabiegi, kosztujące niewiele, a pozwalają zachować młodość naszej skóry na dłużej.

Innym powodem jest naturalnie zwyczajna chęć zatrzymania przy sobie młodości. O ile z punktu widzenia zdrowia możemy czuć się młodziej, niż wskazuje na to nasz PESEL, tak pod kątem wyglądu natura nie chce dać nam taryfy ulgowej. Medycyna estetyczna daje możliwość połączenia tych elementów. Młody wygląd dodaje energii, siły ducha i sprawia, że łatwiej radzimy sobie z problemami życia codziennego.

Na tym jednak nie koniec. Żyjemy w czasach, w których czy nam się to podoba czy nie, wizerunek zewnętrzny jest niesłychanie ważny z punktu widzenia nie tylko kariery zawodowej, ale także międzyludzkich reakcji. Wystarczy spojrzeć na same salony kosmetyczne. Jeszcze niedawno 99% ich klientów stanowiły kobiety. Dzisiaj coraz częściej próg drzwi przekraczają tam również mężczyźni, a i rynek kosmetyczny oferuje dla tej części społeczeństwa coraz więcej różnych produktów pielęgnacyjnych. Każdy chce wyglądać młodo i pięknie, wzbudzając tym samym szacunek na ulicy, mając ułatwioną drogę w budowaniu kariery, szukaniu miłości czy znajomych. Może i jest to trochę smutne, ale w takiej rzeczywistości przyszło nam żyć.

Salony kosmetyczne nie narzekają na brak pracy

Obecnie prowadzenie profesjonalnego zakładu kosmetycznego, w którym oferowane są podstawowe zabiegi medycyny estetycznej, jest prawdziwą żyłą złota. Zainteresowanie jest ogromne i nierzadko tygodniami trzeba czekać na wybrany przez siebie zabieg. Stosuje się tam metody nie wymagające skalpela, a więc bez ingerencji chirurgicznej. Ich największą zaletą jest bezpieczeństwo dla zdrowia, oczywiście pod warunkiem, że salon kosmetyczny dba o sterylność oraz zatrudnia dobrych specjalistów.

Udając się do takiego miejsca na zabieg, mamy do wyboru obecnie kilka podstawowych opcji, do których zalicza się przede wszystkim:

– Mezoterapia – Jest realizowana w formie igłowej lub mikroigłowej. W obu przypadkach po prostu podaje się pod skórę specjalny środek terapeutyczny, który skutecznie odżywia skórę, uelastycznia ją i zmusza do naturalnej regeneracji;

– Podawanie kwasu hialuronowego – Bezpieczny dla zdrowia kwas hialuronowy jest wstrzykiwany przede wszystkim w miejscach głębokich zmarszczek, w celu ich wygładzenia. Składnik ten wykorzystuje się jednak również do powiększania ust, korygowania wyglądu twarzy, ale i do nawilżania skóry. Co bardzo ważne, efekty po zastosowaniu kwasu hialuronowego są widoczne praktycznie natychmiast;

– Bieregeneracja skóry – To chyba jeden z najbezpieczniejszych, oferowanych dzisiaj zabiegów. W skórę wcierane i wmasowywane są po prostu specjalne kremy lub żele, które odpowiadają za odżywienie, wygładzenie oraz odmłodzenie naskórka.

Naturalnie podaliśmy jedynie kilka przykładów usług, które realizowane są obecnie w takich miejscach. Ich lista jest zazwyczaj o wiele dłuższa i przede wszystkim zależy od renomy danego salonu kosmetycznego.

Piękny wygląd z pomocą chirurga

Mnogość zabiegów realizowanych w salonach kosmetycznych nie oznacza oczywiście, że medycyna estetyczna całkowicie odeszła od zabiegów chirurgicznych. Wręcz przeciwnie, mają się one doskonale i również ich cena stale spada, a chętnych (głównie klientek) zdecydowanie nie brakuje.

Kobiety korzystają z tej metody przede wszystkim wtedy, gdy nie są zadowolone z wielkości swoich piersi. Często korygowany jest również kształt nosa, a i chirurgicznie usuwa się różnego rodzaju skazy, takie, jak na przykład brodawki, guzki, cysty, kaszaki czy prosaki. Nie można tutaj zapominać o chirurgicznym usuwaniu zmarszczek, które polega na (jakkolwiek źle to może brzmieć) zwyczajnym naciąganiu skóry.

Zabiegi tego typu, choć wciąż generują pewne ryzyko powikłań, są jednak wielokrotnie mniej niebezpieczne niż jeszcze kilka lat temu. Warunek jest jeden, należy po prostu wybrać usługi szanowanej kliniki z odpowiednimi certyfikatami, omijając szerokim łukiem domorosłych lekarzy, który z wykonywanym zawodem mają niewiele wspólnego.

Medycyna estetyczna pomaga powrócić do społeczeństwa

Opisaliśmy do tej pory kilka przykładów popularnych zabiegów medycyny estetycznej, które łączy jeden element. Jest nim zwyczajna chęć do oszukania natury, zachowania piękna na dłużej czy poprawy tego, co według nas zostało przez naturę zrobione źle. Trzeba jednak pamiętać o tym, że medycyna estetyczna rozwija się również w kierunku pomocy ludziom, których wygląd z różnych powodów nagle uległ zmianie i wykluczył ich ze społeczeństwa.

Mowa tutaj przede wszystkim o ofiarach poważnych wypadków. Ludzie mają zmasakrowane twarze, tracą nos, uszy, części żuchwy albo są na przykład ofiarami zwyrodnialców, którzy polali ich twarze żrącymi kwasami. Do tej pory osoby takie były skazane na prawdziwe odtrącenie, wykluczenie ze społeczeństwa i zmuszone do ukrywania się w domach.

Lekarze z roku na rok przebijają jednak kolejne bariery, realizując zabiegi, które jeszcze do niedawna wydawały się niemożliwe. To nie tylko odtwarzanie kości policzkowych czy odbudowa żuchwy lub nosa. Jak zapewne wiele osób wie, ostatnio lekarzom udało się przeszczepić jednemu z pacjentów całą twarz od zmarłego dawcy. Te niesamowite zabiegi pokazują, że medycyna estetyczna ma przed sobą świetlaną przyszłość, nie tylko stanowiąc swego rodzaju broń do zatrzymania młodości, ale bezcenną pomoc dla ludzi, którzy utracili swój naturalny wygląd.